Інформаційний сайт про розвиток енергозберігаючих технологій

Енергія Сонця. Solar energy


Характеристики енергозберігаючих люмінісцентних ламп

Дата публікації: 16.10.2011p. Автор: McAndy

Є у енергозберігаючих ламп цього типу своя власна назва – компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ). Як вже стало ясно з назви, принцип роботи у них такий же, як і в люмінесцентних ламп: трубка у формі спіралі або система дугових трубок, наповнена парами ртуті і інертним газом (аргоном, ксеноном), а її внутрішні стінки покриті люмінофором. Під дією високої напруги в лампі відбувається рух електронів. Ультрафіолетове випромінювання, що утворюється при зіткненні електронів з атомами ртуті, проходячи крізь люмінофор, створює видиме нашому оку світіння.
Зовнішній вигляд і форма трубок у такої лампи не обов’язково спіральна або дугоподібна. Компактні люмінесцентні лампи можуть бути представлені в традиційних формах груші, свічки, кулі або циліндра. Єдине, що видає їх – це збільшений у розмірах цоколь. Цоколь збільшений не просто так, в нього інженери примудрилися всунути стартер, той самий стартер, який використовується в лампах денного світла, тільки зменшений в розмірах.

Якими технічними характеристиками володіють лампи КЛЛ:

Потужність і світловий потік
Це споживана потужність, найчастіше зазначена і еквівалент по потужності звичайної лампочки, що видає рівне енергозберігаючій лампі кількості світла. Наприклад, якщо на енергозберігаючій лампі написано 5W, то світити вона буде як звичайна 25W лампочка розжарювання. Хочеться відзначити, що для ламп виробництва Китаю або від невідомих виробників краще зазначену потужність множити на х 4 (для визначення еквівалентної потужності лампи розжарювання). І лише для хороших енергозберігаючих ламп від іменитих виробників потужність на упаковці слід множити на х 5. Нижче наведені середньостатистичні значення потужності й відповідного світлового потоку:
5W (25W) – 250 Lm;
8W (40W) – 400 Lm;
12W (60W) – 630 Lm;
15W (75W) – 900 Lm;
20W (100W) – 1200 Lm;
24W (120W) – 1500 Lm;
30W – 150W – 1900 Lm;

Температура світла
Це досить абстрактний параметр для люмінесцентних ламп. Для ламп з ниткою розжарення цей параметр береться з температури нагрітої нитки, при цьому температура вимірюється в кельвінах (К). Шкала температур за Кельвіном починається з -273 ºС = 0 К – називається абсолютним нулем температури, відповідно 0 ºС = 273 К. Середня температура нитки розжарення звичайної лампочки дорівнює 2700 К або 2427 С. При цьому лампочка світить жовтим світлом. Виробники люмінесцентних ламп дотримуються таких температурних діапазонів:

2700 К – warm white – теплий білий, відповідає світлу від звичайної лампочки розжарювання (жовте тепле світло);
3300-3500 К – white – білий. Дуже рідкісний тип КЛЛ. На жаль, таких лампочок я не зустрічав, і жодного разу не бачив у продажу (має бути дійсно білий колір світла);

4000-4200 К – cool white – холодний білий, лампа світить з слабким блакитним відтінком. Правда, потужність рекомендую вибирати побільше, не нижче 20W. Бо з такою температурою світла малопотужна лампа світить тьмяно. Хоча якщо хочете, щоб ваша квартира виглядала як декорації для зйомок ключових моментів фільму жахів, то це ваш вибір;

6000-6500К – daylight – денний. Світіння ламп відповідає люмінесцентним трубкам великої потужності. На мій погляд, це самий оптимальний температурний режим, у разі якщо коефіцієнт передачі кольору R> 90. Коефіцієнт R ми розглянемо нижче. Слід також зазначити, що залежно від фізіології будови очей, люди по-різному сприймають температуру світла, тому денне світло багатьох дратує;

Термін строку праці
Виробники дорогих енергозберігаючих ламп гарантують, що їх продукція буде працювати до 12000-15000 годин. Лампи з категорії «подешевше» працюють до 6000-10000 годин. Самий low-end має заявлену напрацювання в годиннику – 3000-4000 годин, що часом не відповідає дійсності. Дуже сумно, але браковані компактні люмінесцентні лампи – дааалеко не рідкість. Найчастіше брак визначається недосконалістю виробництва, і великий відсоток дешевих ламп помирає або починає горіти тьмяно після 1000 годин роботи.

Існують певні рекомендації щодо використання енергозберігаючих ламп, які допоможуть продовжити термін їх служби.

У першу чергу хочеться ще раз підкреслити той факт, що енергозберігаючі лампи із плавним стартом кращі, оскільки такий вид включення дарує кілька тисяч годин роботи. Перших пару хвилин лампа буде розігріватися, горіти не на повну потужність, але працюватиме довше.

Негативно на терміні життя ламп позначаються часті включення і виключення. Фахівці з General Electric рекомендують вимикати лампочку не менш, ніж після 5-10 хвилин роботи.

Не можна використовувати енергозберігаючі лампи з пристроями плавного старту або захисними блоками від стрибків напруги, які використовують зі звичайними лампами розжарювання;

Коефіцієнт передачі кольору
Важливий коефіцієнт, чим він вищий – тим краще. Мінімальна необхідне значення R = 82. Якщо коефіцієнт нижче, ніж 82, то створюється ефект затуманення, тіні від такого світла виходять не чіткі, відтінки предметів білого кольору – різкі із зеленуватими або синіми відблисками. Дивлячись на лампочку з низьким R, ловиш «зайчиків» в очах, як від погляду на зварювання або на сонці.

Основні виробники
Крім різноманітності зовнішніх форм енергозберігаючих ламп існує величезна кількість фірм, які їх виробляють. Ось, наприклад, деякі з них: General Electric (GE), OSRAM, Wolta, Philips, Nakai, Pila, Zeon, Electrum, Volta (Iskra), Космос, DeLuxe, Kanlux, SunLuxe. Хоч красивих назв-то й багато, але на більшості з них написано «Made in China» або «Made in RPC» – що по суті одне і теж. Упевнений, багато з вас відчули на собі “якість” китайської продукції, яка часом буває дуже і дуже негуманною.
Вище вказаний список виробників можна розділити на 3 групи: «Відмінно», «Добре», «Задовільно». До відмінникам я б сміливо вписав: GE, OSRAM, Philips. Добре можна ставити Wolta, Nakai, Космос. Задовільно – Pila, Zeon, Electrum, Volta (Iskra), DeLuxe, Kanlux, SunLuxe. Найбільш видатних виробників розглянемо докладніше.

Почнемо ми з GE. General Electric – це компанія не просто з ім’ям, а ще й з історією. У 1879 Томас Едісон вирішив довести лампочку з ниткою розжарення до того виду, в якому ми її всі знаємо. Коли справа була зроблена, в 1890 Едісон шляхом злиття декількох компаній створив одну – Edison General Electric Company. У той же час заявляє про себе Thomson-Houston Company. Вже через два роки ці дві компанії через посилився суперництва на ринку електротехнічної продукції вирішують об’єднатися. Так з’являється General Electric Company. Компанія виконала в істину великий шлях – від електричної лампочки до реактивного двигуна. На думку незалежних експертів, саме General Electric робить найбільш передові КЛЛ-лампи. Саме GE робить самі довговічні енергозберігаючі лампи, що забезпечують до 15000 годин роботи. Виробництво ламп ведеться в Європі та США.

У своїх нових лампах компанія впроваджує інноваційні ідеї. Наприклад, є лампи з датчиком освітлення, який включає лампу, коли є нестача природного освітлення і вимикає коли настає його надлишок. Останні новинки компанії – це лампи, які можуть освіжати повітря або ароматизувати його, а так само вбивати бактерій.

Німецька фірма OSRAM виробляє лампочки вже більше 100 років. І робить вона їх дуже і дуже якісно. Не стали винятком і енергозберігаючі лампи. Величезний модельний ряд, і гарантований строк служби до 12000 годин, роблять їх дуже привабливими для споживачів.
Із середньої цінової категорії Donlcc може порекомендувати Philips, Космос або Pila.
Philips виграє через обсяги виробництва й численних заводів по всьому світу. Тому енергозберігаючі лампи Philips є й китайські, і польські, і нідерландські. Цінник на них теж досить динамічний з непоганою якістю продукції.

Pila виробляє свої лампи по ліцензії Philips. Компанія польська, виробництво знаходиться в Китаї. З усієї китайської продукції лампи Pila – це найкраще, що у нас продають.

Непогані енергозберігаючі лампи в співвідношенні ціна / якість робить російський «Космос» і українська «Іскра», вона ж «Volta». Модельний ряд не такий величезний, і проробити ці лампи можуть пропрацювати до 6000-8000 годин – але і це вже дуже непогано. Звичайно, з General Electric і OSRAM їм змагатися поки важко, але ось що лампам Philips і Pila вони не в чому не поступаються, так це точно.

Від себе особисто можу сказати, що якщо ви не мали раніше справи з енергозберігаючими лампами, то починати з ними знайомство з покупки ультра дешевих китайських ламп я вкрай не рекомендую. Вже дуже великий шанс розчарування. Краще не шкодувати грошей і купити GE c плавним стартом, така лампа відслужить вам вірою і правдою.

Економія за рахунок енергозберігаючих ламп
На закінчення, для тих, хто не вірить на слово, в те що енергозберігаючі лампи – річ хороша, корисна і потрібна, незважаючи на ціну, пропоную умовну методику підрахунку економії засобів з урахуванням переходу на КЛЛ:
Термін служби лампи розжарювання – 1000 h. Для порівняння візьмемо недорогу КЛЛ «Космос» – 6000 h. Вартість лампи розжарювання – 0,5 $, енергозберігаючої лампи – 4 $. Потужності ламп – 100 W і 20 W відповідно. Вартість електроенергії візьмемо рівною 0.05 $ за 1 kW * h.

І так, за 6000 годин роботи вам потрібно 6 звичайних ламп по 0,5 $, a це вже 3 $. За 6000 годин роботи 6 лампочок по 100W або 0,1 kW з’їдять 600 kW * h. енергії по 0.05 $, а це дорівнює 30 $. Разом отримуємо 3 $ + 30 $ = 33 $.
Енергозберігаюча лампа коштує 4 $, її потужність 20W або 0,02 kW. За 6000 годин роботи вона витратить 120 kW * h загальною вартістю 6 $. Разом отримуємо 4 $ + 6 $ = 10 $. Тобто економія з однієї лампочки 23 $.
Витрати виходять в середньому в три рази нижче. На практиці цей показник може бути як вище, так і нижче.

Залишити коментарій

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.
↑ Нагору
Яндекс цитирования Украина онлайн